Kyberbezpečnost je stále více diskutovaným tématem, a to zcela oprávněně. S přechodem světa do digitálního prostředí se zvyšuje hrozba kybernetických útoků a kyberkriminality. Fyzická ochrana již nestačí, a proto vstupuje do hry éra kybernetické bezpečnosti. Jak tedy zajistit ochranu kamerových systémů a na co si dát pozor?

Je jasné, že pozornost, kterou firmy věnují ochraně všech aspektů svých bezpečnostních systémů, včetně zabezpečení komunikace, serverů a dat, neustále roste. Fyzická a kybernetická bezpečnost se sbližují, protože žádná z nich již nemůže existovat samostatně. Ve věku Internetu věcí a síťových zařízení se internet stává všudypřítomným.

Fyzická a kybernetická bezpečnost mají jednu společnou vlastnost: je nezbytné opakovaně identifikovat data nebo zdroje, které je nutné chránit, a mít na paměti jak interní, tak externí rizika, která by mohla ohrozit jejich zabezpečení. Porozumění potenciálním hrozbám je klíčové pro efektivní ochranu. Takže pojďme do toho!

Kterým nebezpečím jsou kamery nejvíce vystaveny?

Kamerové systémy se obecně potýkají se třemi nejčastějšími hrozbami: fyzickou sabotáží, vandalismem a neautorizovaným zásahem do dat (tzv. manipulací). Ochrana proti těmto rizikům zahrnuje výběr odolného produktu s ochranou proti vandalismu (který lze doplnit příslušenstvím), správnou instalaci, bezpečné připojení a zabezpečení kabeláže. Pokud se podíváme na zabezpečení z pohledu sítě, kamera je koncovým zařízením podobně jako notebook, stolní počítač nebo mobilní telefon. Na rozdíl od pracovního notebooku má kamera výhodu – uživatel nemůže pomocí kamery navštěvovat nebezpečné webové stránky nebo otevírat infikované e-mailové přílohy. Přesto však není zcela chráněna před hrozbami, které mohou existovat. Jak minimalizovat rizika? Pomoci může software.

Doporučujeme zabránit situaci, kdy je kamera exponována jako veřejný webový server. Tato konfigurace by totiž umožnila neznámým klientům získat přístup k kameře. Software pro správu videa (známý také jako VMS – video management software), například Axis Camera Station a další, umožňuje vzdálený přístup kameře bez nutnosti jejího zveřejňování na internetu. Je vhodné umístit VMS server do izolované lokální sítě, protože prostřednictvím něj lze získávat živé snímky a záznamy z kamery. Tímto způsobem výrazně snížíte veřejnou viditelnost zařízení a tím i bezpečnostní rizika.

Úroveň zabezpečení závisí na velikosti celého bezpečnostního systému a požadavcích, které na něj klade zákazník. Je samozřejmé, že každá úroveň vyžaduje splnění požadavků předchozích úrovní.